JavaScript Menus and DHTML Menus Powered by Milonic

Vikingemuseet Ladby Se flere billeder

Vikingemuseet Ladby

Links
Generel Information
Vikingemuseet Ladby
Vikingevej 123
Ladby
5300 Kerteminde
Tlf. 6532 1667
E-mail: vikingemuseet@kertemindemuseer.dk
Hent filer
På Vikingemuseet Ladby ved Kerteminde Fjord kan du besøge Danmarks eneste skibsgrav fra vikingetiden – en attraktion af internationalt format.

Vikingeskibsgraven – også kaldet Ladbyskibet – ligger i en genopført gravhøj på det sted, hvor den blev fundet i 1935. Arkæologiske undersøgelser har fastslået, at vikingeskibet omkring år 925 blev trukket op på land og den døde stormand, der sandsynligvis var ejermanden, derpå gravlagt i det i en høj sammen med sine heste, hunde og andet kostbart gods.


Museets basisudstilling

Åbningstider
Marts-maj: tirsdag-søndag 10.00-16.00
Juni-august: alle dage 10.00-17.00
September-oktober: tirsdag-søndag 10.00-16.00
November-februar: tirsdag-søndag 12.00-16.00
Vikingemuseet Ladbys hovedattraktion er ganske vist vikingeskibsgraven; men museet er ikke blot ”verdens mærkeligste søfartsmuseum”, som en tidligere direktør for Nationalmuseet udtrykte det, men museum for hele det nordøstfynske vikingeland i særdeleshed og vikingetid i almindelighed. Museets udstillingsbygning, som blev renoveret og udbygget i 2007, rummer således mange af de forhistoriske (primært vikingetidige) fund, der er gjort på Nordøstfyn, inklusiv gods fra vikingeskibsgraven, og i udstillingsbygningen fortælles både historien om skibsgraven og vikingerne på Nordøstfyn og generelt. Endvidere formidles Ladbystormandens sidste rejse på en ny og utraditionel måde i kælderen. Her kan man opleve illusionen af at være blevet hensat til en dag omkring det tidspunkt, hvor den døde stormand blev lagt i sit skib, klar til færden til det hinsides. En kopi af Ladbyskibet i fuld størrelse, genskabte vikinger, døde heste m.m. samt lyd- og billedvirkninger har til formål at befordre en stemningsbetonet og fantasiæggende oplevelse af begivenhederne, som de kunne have udspillet sig dengang for mere end 1000 år siden.

Vikingeskibshøjen i Ladby lukker!

Vikingeskibshøjen holder lukket fra tirsdag d. 31. januar til og med søndag d. 18. marts 2012, på grund af renovering.
I år d. 6. maj, er det præcis 75 år siden højen blev indviet og åbnet for publikum. Derfor trænger vikingeskibet til at få nyt lys og højen til at blive malet.
Det er ikke ukompliceret at bryde ind hos et stykke Danmarkshistorie og derfor tager processen tid. I perioden vil vi tilbyde ½ pris på entréen til resten af museet. Besøg endelig både udstilling, ”dødeskibet” i kælderen og byggepladsen, hvor vi rekonstruerer Ladbyskibet i fuld størrelse. Vi glæder os til at slå døren op til en ny og spændende oplevelse i gravhøjen lige før påske.

Museet modtog i 2011 300.000 kr. til hjælp til projekt ”Lys over Ladbyskibet” fra Energi Fyns Almene Fond. Mange tråde har skullet falde på plads, men nu bliver det realiseret i samarbejde med Nationalmuseets konserveringsafdeling, elektriker Jan Michael Jensen, malerfirmaet Niels Jantzen samt Langeskov-Ullerslev El.


Særudstillinger og aktuelle fund

Vikingemuseet Ladby Foto: Werner Karrasch
1:10 model af Ladbyskibet, som kan ses udstillet på Vikingemuseet Ladby. Modellen er bygget af modelbygger Vibeke Bischoff.
Vikingemuseet Ladby er et museum i udvikling. Med jævne mellemrum er der særudstillinger om eller med relation til vikingetid og aktiviteter for børn og voksne. Og så formidler vi løbende ”gammelt nyt” i Aktualitetsrummet i form af resultaterne af nogle af vores – den på museet residerende Afdeling for Landskab og Arkæologis – arkæologiske udgravninger på Nordøstfyn samt øvrige projekter.

Både- og skibsbyggeri

At Vikingemuseet Ladby er et museum i udvikling, ses også af, at disse år står i byggeriets tegn. Det er målet, at Vikingemuseet Ladby med konsulentbistand fra Vikingeskibsmuseet i Roskilde og med Ladby Skibslaugs arbejdskraft skal bygge intet mindre end en 1:1 kopi af Ladbyskibet. Men først gælder det renoveringen af en færøbåd og bygningen af en kopi af den mindste af Gokstadbådene – som blev fundet ved Gokstadskibet i Norge i 1880, og som er dateret til omkring 895 (vikingetid).

Museets skibsbyggeri sker vel at mærke efter alle kunstens regler. På nær færøbåden vil de hænder (og hoveder), der bygger Gokstadbåden og Ladbyskibet, gøre det sådan, som vikingerne må formodes at have gjort det. Det er og bliver en kæmpe udfordring! Færøbåden og Gokstadbåden er gode øvelser før det store Ladbyskib.

Det er planen, at skibet og muligvis også bådene skal søsættes i Kerteminde Fjord. Alle vil med tiden kunne opleve en tur på fjorden på rigtig vikingemanér.